Як вибрати університет за кордоном
Пошук університету за кордоном для українців доволі не тривіальна задача. Серед великої кількості навчальних закладів студенту потрібно знайти той університет або коледж, який відповідає усім його вимогам. Наш експерт з освіти за кордоном, Олеся Шахраюк, пропонує дотримуватись наступного плану, при виборі університету за кордоном.
1. Визначитись з бюджетом
Якщо ви ще не визначились зі країною навчання, ми радимо вам спочатку визначитись з вашим бюджетом на навчання в університеті за кордоном. Оскільки так чи інакше навчання за кордоном є платним, вам потрібно розуміти на яку суму ви можете розраховувати. Не забувайте, що окрім витрат на навчання, студент повинен мати кошти на проживання, харчування та додаткові витрати. Орієнтовна вартість навчання за кордоном:
- Канада від 13 тис. CAD
- США від 10 тис. USD в коледжах і від 18 тис. USD в університетах
- Великобританія від 11 тис. GBP
- Нідерланди від 8 тис. EUR
"Безкоштовно" можна навчатись в Чехії чеською, в Іспанії іспанською, в Німеччині німецькою мовами.
2. Визначитись з основною метою вашого навчання
Університети за кордоном пропонують різноманітні типи програм, на яких студенти можуть навчатись на різних умовах. В залежності від вашої мети, а також від вашого бюджету, ви можете шукати: тощо.
- безкоштовне навчання - англійською мовою чи мовою країни навчання
- країни які надають дозвіл на роботу після закінчення навчання
- університети з викладанням певної спеціальності
- рейтингові університети, випускники яких працюють у всесвітньовідомих міжнародних компаніях
... і так далі.
Дайте собі відповідь на такі запитання:
- Чи хочу я займатись наукою
- Чим я можу бути корисним університету (позакласна діяльність, власні винаходи, тощо)
- Чи хочу я залишитись в країні після закінчення навчання
- Ким я хочу працювати після закінчення навчання
- Чи важливий для мене рейтинг та престиж університету
3. Обрати країну навчання
Коли ви вже будете знати скільки коштів ви можете витратити на своє навчання за кордоном, а також будете розуміти вашу основну мету: вчитись у рейтингових університетах, шукати грант на навчання, щоб повернутись після навчання в Україну, шукати можливості безкоштовного навчання, з можливістю отримати досвід роботи за кордоном, чи ви шукаєте способи імміграції через навчання, або, можливо, ви хочете стати лікарем в тій чи іншій країні, - врахувавши все це ви визначитесь в якій країні та якою мовою ви хочете навчатись.
Окрім академічних нюансів, варто ще звертати увагу на клімат та культуру країни, особистісні уподобання. Якщо ми не говоримо про програми обміну, то навчання в університеті за кордоном займе не менше двох-трьох років, а в більшості випадків 4-5. Весь цей час ви будете перебувати в оточенні як таких же міжнародних студентів як і ви, так і громадян цієї країни. Тому варто поцікавитись заздалегідь особливостями тієї чи іншої країни, щоб вони не виявились для вас неприємним сюрпризом під час навчання.
4. Визначитись зі спеціальністю, яку ви хочете вивчати
Один з найважливіших моментів при виборі навчального закладу за кордоном є визначення зі спеціальністю, яку ви будете вивчати. Це досить важливий етап в вашому житті, оскільки зараз ви визначаєте свою майбутню професію. Хоча в Україні студенти-випускники часто працюють не за фахом, у випадку освіти за кордоном такий варіант малоймовірний. По-перше, якщо говорити про платне навчання за кордоном, ви вкладаєте досить великі кошти в вашу освіту, тому, не дивлячись на те, що досвід навчання за кордоном сам по собі є доволі важливим, ви чи ваші батьки не захочете, щоб ця інвестиція була марною. По-друге, якщо ви обираєте країну, в якій ви хотіли б працювати після завершення навчання в університеті - обов'язковою є умова працювати за фахом. По-третє, навчання за грантом передбачає 100% зайнятість у обраній сфері, тому що сама ідея грантових програм полягає в тому, щоб третя особа заплатила за ваше навчання, а ви, здобувши необхідні знання та навички, далі втілювали їх у життя у свої країні або навіть в певній компанії.
Для того, щоб правильно обрати майбутню професію можна пройти тест на профорієнтацію та поспілкуватись з кар’єрним консультантом. Зазвичай такі тести виявляють сильні та слабкі сторони студента, і допомагають обрати напрям навчання, враховуючи особистісні уподобання студента, думку батьків, а також ринок праці обраної країни.
5. Обрати шлях вступу в університет за кордоном
На цьому етапі радимо скористатись послугами академічного консультанта з освіти за кордоном, оскільки є декілька шляхів вступу в закордонні університети. Всі вони матимуть свої нюанси в залежності від країни та/або спеціальності, яку ви хочете вивчати. Також; буде відрізнятись і вартість, яку потрібно витрати на підготовку до вступу. Підготовка може включати складання необхідних іспитів для вступу чи підготовка до них, проходження мовних курсів, якщо навчання буде відбуватись не англійською мовою, наприклад, або ваш рівень володіння англійської мови не буде відповідати вступним вимогам того чи іншого університету. В деякі університети можливий вступ тільки через програми підготовки, як-от Foundation в Великобританії.
Звісно, загальна схема не завжди може бути застосована на 100% до вашої ситуації. Для того, щоб обрати університет та програму, яка підходить саме для вас - звертайтесь до наших експертів. Ми допоможемо підібрати програми навчання, які вас цікавлять та вам підходять, а також найкращі університети за кордоном по доступній ціні.