Трансформація ринку вже почалась. Повсюдне впровадження штучного інтелекту, нові соціальні виклики та напружена геополітична ситуація не можуть не вплинути на розвиток та тенденції ринку праці. Відповідно, змінюється й сфера HR. Про те, чого очікувати фахівцям у найближчі п'ять років, було надано інформацію на Всесвітньому економічному форумі. Ми проаналізували звіт Future of Jobs 2023 та виділили найбільш вагомі тези. Вони допоможуть вам зрозуміти, що відбуватиметься з ринком праці та які перспективи для тих хто здобуває освіту за кордоном.
Чи готові робітники змінювати місця праці
Звісно, статистика по країнах з високим та низьким рівнем прибутку відрізняється. Це добре помітно по рівню робітників, що працюють неофіційно. Усього їх у світі понад два мільярди. З них тільки 18% перебувають у країнах з високим рівнем економіки. Всі інші — це люди, які мешкають у країнах, що тільки починають розвиватися та ще мають низький рівень прибутків.
З урахуванням того, що в таких країнах низька стійкість до економічних коливань, неофіційні працівники потребують певної фінансової підтримки. А згодом й переходу на офіційне працевлаштування.
За даними опитувань більш ніж половина робітників з різних галузей розглядають можливість зміни місця працевлаштування. А приблизно четверта частина взагалі протягом двох років бачить себе на іншому місці роботи.
Причин такого явища чимало. Але головною все ж лишається недостатній рівень заробітної плати. Близько 60% відмічають, що їхнього доходу не вистачає на покриття побутових витрат. Особливо враховуючи високий рівень інфляції.
Деякі працівники вважають головним недоліком відсутність постійної зайнятості. Також чимало опитуваних висловилося за впровадження гнучкого графіка та місця роботи. Чимало людей причиною їхнього бажання змінити місце роботи назвали незбалансоване співвідношення між роботою та особистим життям. І як наслідок, цього вигорання.
Впровадження технологій — драйвери трансформації ринку праці
Наступні п'ять років будуть поширюватись та розповсюджуватись автоматизація та впровадження штучного інтелекту. І це дійсно змінить всі сфери діяльності. Понад 75% компаній зазначають, що протягом наступних років планують запровадити використання штучного інтелекту, хмарних обчислень та аналізу великих даних.
Робототехніка вже зараз потужно розвивається. У великих країнах використання промислових роботів за п'ять років збільшилось вдвічі. Наразі на кожні 10 тисяч працівників приходиться 126 роботів.
Це говорить про те, що перспективні професії майбутнього належатимуть до сфери кібербезпеки, технологій керування довкіллям та шифрування.
Перехід на «зелену» економіку
Тенденції переходу на енергоефективність та відновлювані джерела енергії вже набули глобальних масштабів. І згодом їх розвиток буде тільки прискорюватись. Це створить підвищений попит на фахівців у «зеленої» галузі. Але разом з тим змусить зникнути деякі професії.
Професії, які втрачають попит
Аналітики стверджують, що протягом наступних п'яти років кількість робочих місць зменшиться приблизно на 14 мільйонів. Тобто створено буде менше вакансій, ніж видалено. До професій, які зазнають найбільших скорочень, відносяться:
-
охоронці;
-
касири;
-
бухгалтера;
-
оператори кол-центрів;
-
продавці;
-
домробітники;
-
адмін персонал;
-
секретарі;
-
фахівці з обробки даних та обліку;
-
поштові робітники.
Які професії будуть актуальні через п'ять років
Найзатребуваніші професії майбутнього будуть пов'язані з цифровими технологіями. Також зросте попит у галузі освіти та сільського господарства.
Найпопулярніші спеціальності майбутнього — це:
-
вчителі;
-
водії;
-
оператори сільськогосподарського обладнання;
-
інженери;
-
будівельники;
-
механіки;
-
бізнес-фахівці;
-
зварювальники, формувальники;
-
фахівці з цифрової трансформації;
-
фахівці у цифровому маркетингу.
Найважливіші навички — аналітичне, творче мислення, технологічна грамотність
Разом з ринком праці змінюються й потрібні навички. Адже нові професії майбутнього потребують геть інших скілов. До пріоритетних якостей на найближчі п'ять років відносять:
-
аналітичне та творче мислення;
-
стійкість;
-
лідерство;
-
гнучкість;
-
допитливість;
-
спритність;
-
емпатію;
-
управління талантами.
Потреба професійних навичок теж змінюватиметься. Найбільш важливими стануть технологічна грамотність, керування ресурсами та охорона навколишнього середовища.
Нові стратегії розвитку персоналу
Компанії змінюватимуть не тільки кількість робочих місць, а й методики роботи з персоналом. Так за результатом опитування почнуть застосовувати наступні стратегії розвитку:
-
навчання та розвиток протягом роботи;
-
автоматизація процесів;
-
переведення персоналу зі старих посад на інші більш перспективні;
-
передача окремих процесів на аутсорс;
-
збільшення контрактних працівників;
-
скорочення поточної робочої сили.
Крім того, роботодавці очікують, що до моменту зникнення певних професій частина працівників, які їх займають, вже не потребуватиме додаткового навчання. Надана статистика зібрана з компаній Європи, але прогнози можна застосовувати й до українського ринку праці. Тільки потрібно робити поправки на повномасштабну війну.